Комисията по правни и конституционни въпроси в Народното събрание все пак успя да гласува на първо четене законопроекта на „Демократична България“, който предвижда закриването на специализирания съд и специализираната прокуратура.
Поредното извънредно заседание на комисията в крайна сметка стигна до гласуване „за“ проекта за Закона за съдебната власт с вносител Христо Иванов. Подкрепа дадоха депутатите от „Демократична България“ , ИТН, БСП и „Изправи се! Ние идваме“.
Оказа се, че до голяма степен дебатите по темата са изчерпани на предишното заседание. Всички политически сили отчетоха символното значение на това гласуване поради предстоящия край на 46-ия парламент.
Депутатът от „Демократична България“ Атанас Славов обаче изрази изненада, че този път главният прокурор Иван Гешев не е в залата, за да може да коментира чатовете си с пиара на Бойко Борисов Севделина Арнаудова от предишното заседание.
„Миналата година главният прокурор на Швейцария подаде оставка затова, че пие кафе с човек, който е обект на проверка. В същото време главният прокурор на България си чати в реално време с пиара на Борисов, вместо да я разследва за палатите на Витоша и за отношенията с Васил Божков. По-голямо доказателство за това, че е необходима дълбока съдебна реформа трудно можем да намерим. Необходима е промяна не само на специализираното правосъдие, но и на цялата система на правораздаване“, коментира Славов.
Народните представители от „Демократична България“ заявиха, че са отчетени всички конструктивни предложения по законопроекта. Вече се работи с Министерството на правосъдието за конкретни текстове по ЗСВ.
Извън закриването на специализираните съд и прокуратура, проектът включва още въпроси като двустепенното гласуване във ВСС за кариерното развитие на съдиите, включително и при избора на на ръководителите на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС). Той също така разглежда и ограничаване на функциите на прокуратурата извън наказателното производство.
Проектът предвижда още кандидатите за председатели на ВКС и ВАС да са действащи съдии като членове на пленумите на съответното съдилище най-малко 5 години преди провеждането на процедурата по избор.